Chcesz zaoszczędzić? Skorzystaj z chmury!
Jeszcze kilka lat temu przedsiębiorcy chcąc obniżyć koszty prowadzenia działalności, oszczędności poszukiwali w działach marketingu i HRu. To tam najczęściej odbywały się cięcia kosztów. Dziś tendencja ta uległa zmianie i coraz częściej w biznesie sposobów na redukcję kosztów szuka się wśród…chmur.
Rynek chmury obliczeniowej rozwija się w Polsce w bardzo szybkim tempie – niemal 7 razy szybciej niż rynek IT. I nic dziwnego – to jeden z najlepszych sposobów na szukanie oszczędności w firmie. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez firmę Intel, w Polsce już co trzecia firma korzysta z usług chmurowych. Za co doceniają je przedsiębiorcy?
Za łatwiejszą komunikację, możliwość pracy zdalnej oraz dużo prostsze przechowywanie danych. Fakt ten cieszy i udowadnia, że świadomość korzyści wynikających z tego rozwiązania jest coraz większa. Niezmienne pozostaje jednak pytanie, które zadaje sobie niemal każda firma myśląca o przeniesieniu swoich danych do chmury:
Ile tak naprawdę zaoszczędzę?
Jak wspomnieliśmy na początku, nie da się ukryć, że ogromną korzyścią wynikającą z chmury (jednak według nas jedną z wielu) jest redukcja kosztów w przedsiębiorstwie. Oszczędności w tym aspekcie docenią przede wszystkim małe i średnie firmy. Odpadają takie wydatki jak licencje, przechowywanie danych, ich zabezpieczanie, aktualizacje, modernizacje systemów… Nie musisz zatrudniać fachowców, którzy będą czuwać nad Twoim oprogramowaniem i skomplikowaną infrastrukturą IT. Wszystkim zajmie się Twój dostawca. Redukcję kosztów związanych z chmurą można rozpatrywać również w innych wymiarach:
- chmura usprawnia przepływ informacji w firmie – dzięki niej wszystkie informacje gromadzone są w jednym miejscu, a pracownicy mają do nich łatwiejszy i szybszy dostęp. Chmura sprawie, że poszczególne działy będą korzystać ze wspólnych danych, co zaowocuje znaczną oszczędnością czasu nie tylko w zakresie wprowadzania informacji do systemu, ale także ich obiegu. Praca stanie się szybsza i dużo efektywniejsza!
- chmura usprawnia komunikację – aż 77% właścicieli firm potwierdza, że chmura znacząco wpłynęła na poprawę komunikacji w ich firmach. Chodzi tu o szybszy przepływ informacji oraz o ułatwienie pracy zdalnej, dzięki czemu pracownicy mogą pracować z dowolnego miejsca na dowolnym urządzeniu.
Co więcej chmura zapewnia wiele możliwości kontroli ponoszonych kosztów. Dzięki pełnej skalowalności – czyli możliwości sterowania parametrami wydajności – firma korzysta jedynie z takiej ilości zasobów, jakiej w danym momencie potrzebuje. Przedsiębiorcy mogą zmniejszać lub zwiększać użycie, nie martwiąc się o zasoby swojego serwera.
Z czystym sumieniem można stwierdzić, że chmura wpisała się już w codzienność polskich przedsiębiorstw. Wykorzystują ją w wielu aspektach – od wirtualnego dysku po korzystanie z centrali telefonicznej umieszczonej w chmurze. Jeśli zależy Ci na poznaniu tego aspektu wykorzystania chmury, daj znać. Chętnie opowiemy Ci o możliwościach jakie daje centrala w chmurze.
Zobacz również
Nadchodzi era telefonii VoIP!
14 lipca 2019
Autor: Piotr Wyrzykowski
Funkcjonalność VoIP, IP telefonia, Połączenia VoIP, Sieć VoIP, System VoIP, Telefonia internetowa VoIP, Telefonia VoIP